Manufacturer of a wide range of products which include overhead conveyor system and ss accumulator chain 2"/ ms 3/4".
₹ 12000 / METER Get Latest Price
| Load Capacity | 30 kg/m |
| Conveyor Length | 10 m |
| Speed | 3 m/min |
| Type | I Beam |
| Drive Type | Electric Motor |
| Track Material | Mild Steel |
| Chain Material | Plastic |
| Length | 1-10 feet, Customized |
| Is It Abrasion Resistance | Non Abrasion Resistance |
| I Deal In | New Only |
| Corrosion-Resistance | Yes |
| Material | Stainless Steel |
| Country of Origin | Made in India |
| application | Leather factory, paint shop,powder coating,transportation, T-leaf handling, etc. |
| Link Plate Material | Stainless Steel 304 |
| Voltage | 220 / 380 V |
SS Accumulator Chain is a stainless steel conveyor chain designed for smooth accumulation and transport of piece goods in industries like manufacturing and logistics
₹ 6000 / Meter Get Latest Price
| Color | Gray |
| Chain Material | Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Average Weight per Meter | 0.5 m/kg |
| application | Leather factory |
R.Kumar (Proprietor)
United Engineering Industries, Chennai
DP-69/D, SIDCO Industrial Estate
Chennai - 600044, Tamil Nadu, India