Offering you a complete choice of products which include i beam conveyor.
₹ 250000 / Piece Get Latest Price
| Load Capacity | 30 kg/m |
| Material | Stainless Steel (SS) |
| Conveyor Length | 10 m |
| Speed | 3 m/min |
| Type | I Beam |
| Drive Type | Electric Motor |
| Brand | UEI |
| Driven Type | Electric |
| Usage/Application | Industrial |
| Voltage | 380 V |
| applicarion | factory |
Stainless Steel Assembly Conveyor is a durable and corrosion-resistant system designed for efficient material handling in assembly lines, ensuring hygiene and longevity. It is widely used in industries like food processing, pharmaceuticals, and electronics for smooth and reliable operations.
R.Kumar (Proprietor)
United Engineering Industries, Chennai
DP-69/D, SIDCO Industrial Estate
Chennai - 600044, Tamil Nadu, India