Owing to our expertise in this domain of blending superior I Beam Conveyors supplied in best quality for comparison works which are manufactured as per the demands of customers with our high-grade workers and reliable engineers. Moreover, we make sure that the quality check is done with excellent finishing and zero flaws at patrons premises on time.
₹ 20000 / Piece Get Latest Price
| Conveyor Type | As per the requirement |
| Application | As per the requirement |
| Capacity | 50 Kg/Feet |
| Structure Material | As per the requirement |
| Load Capacity | 50 kg/m |
| Conveyor Length | 3 m |
| Belt Width | 300 mm |
| Type | Spiral Conveyors, I Beam Conveyors |
| Speed | 60 m/min |
| Size | 3, 4, 6 inches |
| Material feature | Strong |
| Beam shape | I shaped |
| Surface | Non-corrosive |
I-beam conveyors are overhead material handling systems using I-shaped tracks to move loads via trolleys. They are ideal for heavy-duty industrial applications, offering durability and efficient space utilization.
R.Kumar (Proprietor)
United Engineering Industries, Chennai
DP-69/D, SIDCO Industrial Estate
Chennai - 600044, Tamil Nadu, India