Prominent & Leading Manufacturer from Chennai, we offer slat conveyor chain and mild steel slat conveyor.
₹ 4000 / Meter Get Latest Price
| Chain width | 82.6 mm |
| Material | Stainless Steel (SS) |
| Pitch | 25.4 mm |
| Steel grade | SS304 |
| Brand | UEI |
| Slat type | Straight run |
| Load capacity | 10 kg/m |
| Shape | Rolls |
| Color | Black, White |
| Conveyor type | Overhead |
| Life Span | Long life span |
Overhead Slat Conveyor is a material handling system designed for efficient transport of goods using slats attached to an overhead track, ensuring smooth movement in industrial applications. It optimizes space utilization while providing durability and reliability for continuous operations.
₹ 5500 / Piece Get Latest Price
| Slat Width | 200 mm |
| Conveyor Length | Up to 5 m |
| Capacity | 100-150 kg per feet |
| Duty | Light duty |
| Slat Material | MS |
| Chain Pitch | 1 in |
| Speed Range | 1-5 m/min |
| Driven Type | Motor |
| Type | Monorail Conveyor |
| Surface | Corrosion resistance |
| Material | MS |
| Shape | Rolls |
| Design | Standard |
| Material feature | Fire resistance |
Monorail Slat Conveyor is a material handling system designed for continuous movement of goods using slats attached to a single rail, ensuring efficient transport in industrial settings. It enhances productivity by minimizing manual handling while providing durability and smooth operation
R.Kumar (Proprietor)
United Engineering Industries, Chennai
DP-69/D, SIDCO Industrial Estate
Chennai - 600044, Tamil Nadu, India