Providing you the best range of conveyor for bottling plants with effective & timely delivery.
₹ 430000 / Piece Get Latest Price
| Conveyor Type | Slat chain |
| Bottle Size Range | Up to 500 ml |
| Material Handling Capacity | 100-150 kg per feet |
| Lane Type | Single lane |
| Structure Material | SS304 |
| Application | Edible oil, Soft drink, Liquor, Pharma, Water |
| Speed Range | Up to 60 BPM |
| Type | Roller |
| Material | Stainless Steel |
| Automatic Grade | Automatic |
| Voltage | 380 V |
| Driven Type | Electric |
Conveyor for Bottling Plants is a specialized system designed to transport bottles efficiently through filling, capping, labeling, and packaging stages. It ensures smooth movement, minimizes downtime, and enhances production speed in beverage manufacturing.
R.Kumar (Proprietor)
United Engineering Industries, Chennai
DP-69/D, SIDCO Industrial Estate
Chennai - 600044, Tamil Nadu, India