Supplier & Manufacturer of Powder Coating Conveyor. Our product range also comprises of Overhead Conveyors, Floor Conveyors and Paint Shop Conveyors. We offer high quality products which are available at market leading prices.
₹ 60000 / Piece Get Latest Price
| Conveyor Type | Overhead |
| Capacity | 100 kg per feet |
| Type | Coating production line |
| Load Capacity | 30 kg/hanger |
| Line Speed | 3 m/min |
| Material | Mild Steel |
| Track Material | Mild Steel |
| Drive Type | Electric Motor |
| application | Leather factory, paint shop,powder coating,transportation, T-leaf handling, etc. |
| Construction material | Carbon steel / stainless steel |
| Surface | Abrasion resistant |
| Design | Standard |
| Material feature | Fire resistance |
Powder Coating Conveyor is an automated system designed to transport items through various stages of the powder coating process, ensuring uniform application and efficient handling. It integrates pre-treatment, coating, curing, and cooling stages to optimize production quality and minimize waste.
R.Kumar (Proprietor)
United Engineering Industries, Chennai
DP-69/D, SIDCO Industrial Estate
Chennai - 600044, Tamil Nadu, India