We are a leading Manufacturer of aluminum metal powder coating plant, conveyorised powder coating plant and lpg painting conveyor from Chennai, India.
₹ 1500000 / Piece Get Latest Price
| Conveyor Type | Overhead |
| Material To Be Coated | Aluminum |
| Load Capacity | 30 kg/hanger |
| Automation Grade | Automatic |
| Line Speed | 3 m/min |
| Product Type | Gun Powder Coating Machine |
| Application | Powder Coating |
| Track Material | Mild Steel |
| Drive Type | Electric Motor |
| Heating Mode | Electric |
| Air-Flow Direction | Fully Undershot Type |
| Construction | Robust |
| Standards | Durable finish |
| Surface | Corrosion resistance |
| Type | Powder Coating Plant |
Metal Powder Coating Plant is a facility designed for applying durable, electrostatically charged powder coatings to metal surfaces, ensuring corrosion resistance and aesthetic appeal. It includes equipment for pretreatment, powder application, curing, and quality control to optimize efficiency and sustainability
₹ 55000 / Piece Get Latest Price
| Brand | UN |
| Material | Carbon steel |
| Heating Mode | Electric |
| Air-Flow Direction | Coating production line |
| Surface Coating | Abrasion Resistant |
| Material To Be Coated | Stainless steel |
Conveyorised Powder Coating Plant is an automated system designed for high-volume powder coating applications, ensuring uniform coverage and efficient processing.
₹ 1500000 / Piece Get Latest Price
| Conveyor Type | Overhead |
| Plant Type | As Per The Requirement |
| Load Capacity | 30 kg/hanger |
| Coating Type | Powder Coating |
| Line Speed | 3 m/min |
| Automation Grade | As Per The Requirement |
| Booth Type | As Per The Requirement |
| Track Material | Mild Steel |
| Max Oven Temperature | As Per The Requirement |
| Drive Type | Electric Motor |
| Application | As Per The Requirement |
| Recovery System | Cartridge |
| Max Part Size | 3000×1200×1200 mm |
| Usage Industry | Automotive |
₹ 5000 / Piece Get Latest Price
| Conveyor Type | Belt |
| Structure Material | Mild Steel |
| Material To Be Coated | Cast Iron |
| Brand | UEI |
| Load Capacity | 50 kg/m |
| Conveyor Length | 3 m |
| Belt Width | 300 mm |
| Heating Mode | Electric |
| Air-Flow Direction | Horizontal Air Flow |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
| application | Leather factory, paint shop,powder coating,transportation, T-leaf handling, etc. |
Conveyorised Powder Coating Plant is an automated system designed for high-volume powder coating applications, ensuring uniform coverage and efficient processing
R.Kumar (Proprietor)
United Engineering Industries, Chennai
DP-69/D, SIDCO Industrial Estate
Chennai - 600044, Tamil Nadu, India