Prominent & Leading Manufacturer from Chennai, we offer four wheel monorail conveyor.
₹ 54999 / Piece Get Latest Price
| Load Capacity | 30 kg/m |
| Conveyor Length | 10 m |
| Speed | 3 m/min |
| Capacity | 50 kg/feet |
| Type | Monorail conveyor |
| Drive Type | Electric Motor |
| Track Material | Mild Steel |
| Material | Stainless Steel |
| Shape | Rolls |
| Wheel Type | 4 wheel |
| Material feature | Fire resistance |
| Chain type | Bi planar chain |
Four Wheel Monorail Conveyor is a material handling system designed for efficient transport of goods using a fully guided, heavy-duty four-wheel chain. It offers flexible conveying paths with horizontal and vertical bends, ensuring smooth movement and high load-bearing capacity.
R.Kumar (Proprietor)
United Engineering Industries, Chennai
DP-69/D, SIDCO Industrial Estate
Chennai - 600044, Tamil Nadu, India