We have recruited a dexterous team of professionals, which greatly assists us in all the activities of our Floor Conveyors in quality-approved materials. Our experts are hired after stringent recruitment that are conducted to gauge their ability, business acumen and knowledge. All our experts dedicatedly and sincerely work to offer an impeccable array of best quality cables to the customers with customization done as per demand.
₹ 5500 / Meter Get Latest Price
| Capacity | 1000 kg/feet |
| Type | Chain |
| Speed | 2-3 m/s |
| Length | 60-100 ft |
| Application/Usage | Leather factory, paint shop,powder coating,transportation, T-leaf handling, etc. |
| Material | Steel |
| Automation Grade | Semi-automatic |
| Inclination | Vertical |
| Structure | Belt conveyor |
| Material feature | Heat resistant |
| Surface | Non-corrosive |
Inverted Floor Conveyor is a specialized material handling system designed to transport products efficiently through various stages of production, often used in coating and painting processes
₹ 5000 / Meter Get Latest Price
| Conveyor Type | Belt |
| Type | Floor Conveyor |
| Load Capacity | 50 kg/m |
| Conveyor Length | 3 m |
| Capacity | 150 kg/feet |
| Frame Material | SS304 |
| Length | 60-100 ft |
| Roller Type | Gravity Roller |
| Speed | 2-3 m/s |
| Design | Standard |
| Material | Mild Steel |
| Automation Grade | Semi-automatic |
| Shape | Rolls |
| Material feature | Fire resistance |
| Life span | Longer working life |
Mild Steel Floor Conveyors are sturdy, ground-level systems used to move heavy materials efficiently across factory floors. Built from durable mild steel, they offer reliable performance in demanding industrial settings.
R.Kumar (Proprietor)
United Engineering Industries, Chennai
DP-69/D, SIDCO Industrial Estate
Chennai - 600044, Tamil Nadu, India